Dąb BOLKO – warty odwiedzenia


 Warte poznania są tereny położone nad Bugiem. Można to zrealizować poruszając się 

Szlakiem Rowerowym Włodawa – Hrubieszów

1okpng

Na wysokości Chełmskiego Parku Krajobrazowego, zbaczając ze Szlaku nieco w stronę Bugu, w miejscowości Hniszów (gmina Ruda-Huta) zwróćmy uwagę na niepozorny znak przy drodze nr 816 (zwanej „Nadbużanką”)

2okpng

Zjeżdżając kilkaset metrów w bok z tej drogi napotkamy coś koniecznie wartego nie tylko zobaczenia ale również mentalnego posmakowania

nad Bugiem-db Bolko3png

Jest to szypułkowy dąb BOLKO, którego wiek szacowany jest na około 650 lat.

nad Bugiem-db Bolko4png

Na tej potężnej łapie wspiera się jeden z największych dębów w Polsce, którego obwód wynosi prawie 9, a wysokość 29 metrów. Osobliwością tego dębu jest również jego okazała korona, o wymiarach 34 x 30 metrów.

BOLKO w roku 2015 był Drzewem Roku, a w roku 2016 reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku, gdzie zajął IV miejsce. Otrzymał wtedy ponad 23 tysiące głosów, co dotychczas jest najlepszym wynikiem polskiego drzewa w corocznych edycjach tego międzynarodowego konkursu.

Park w którym rośnie „Bolko” jest przyrodniczo bardzo ciekawym miejscem.

zdj 5JPG

nad Bugiem-Hniszw5png

W sąsiedztwie BOLKA jest aż 11 innych pomników przyrody, a wśród nich: dęby, jesiony, iglicznia trójcierniowa, brzoza, klon i wiąz.

Wśród tych przyrodniczych wspaniałości corocznie w sierpniu odbywa się „Bolkowanie”, czyli rodzinny piknik świętujący imieniny tego wspaniałego drzewa, organizowany przez Urząd Gminy Ruda-Huta.