EGZOTYCZNY TIMNA PARK tylko 3,5 h lotu z Krakowa

1-timna-park-izrael-okiem-senioraJPG 
2-timna-park-izrael-okiem-seniorajpg

Jesteśmy w Arizonie? A może to krajobraz Nowego Meksyku? – jeśli nie tam, to chyba gdzieś w Ameryce? Jednak nie – jesteśmy na pustyni Negev w Izraelu, w Timna Park, około 25 kilometrów od Ejlatu, miasta leżącego na północnym krańcu Morza Czerwonego; do Ejlatu z Polski samolotem możemy dolecieć po około 3 i pół godzinach.

W dolinie Timna, na obszarze ponad 60 kilometrów kwadratowych, wydzielono park archeologiczno-geologiczny – Timna Park.

3-timna-park-izrael-okiem-seniorajpg

Atrakcją Parku jest egzotyczny dla nas typowo pustynny krajobraz oraz malownicze formacje skalne.

4-timna-park-izrael-okiem-senioraJPG

5-timna-park-izrael-okiem-senioraJPG

6-timna-park-izrael-okiem-senioraJPG

Oprócz skał o przedziwnych kształtach, wyobraźnię rozbudzają zaznaczone miejsca bardzo zaawansowanej technicznie działalności człowieka sprzed ponad 3 tysięcy lat. Dlatego Park to miejsce ważne również historycznie, gdyż dwa i pół tysiąca lat temu Egipcjanie wydobywali tu miedź, czego dowodem jest znaleziony tu najstarszy na świecie piec do wytopu tego metalu.

Po Parku najlepiej poruszać się samochodem, którym podjeżdżamy do początku kilku ścieżek pieszych, biegnących wśród kolorowych kanionów i formacji skalnych.

7-timna-park-izrael-okiem-seniorajpg

8-timna-park-izrael-okiem-seniorajpg

Są jednak odważni, którzy wybierają rower jako sposób poruszania się po Parku. Dla nich wyznaczono kilka dobrze oznakowanych szlaków rowerowych. Żeby nie zgubić się wśród skał, przy wjeździe możesz otrzymać mapkę z zaznaczonymi szlakami.

9-timna-park-izrael-okiem-senioraJPG 

10-timna-park-izrael-okiem-senioraJPG

W centrum Parku znajdziemy oazę zieleni, otaczającą jezioro Timna.

11-timna-park-izrael-okiem-senioraJPG 

12-timna-park-izrael-okiem-senioraJPG

To przyjazne miejsce zaprasza na odpoczynek (szczególnie zasłużony jak jesteś po pieszej wędrówce lub przybyłeś tu rowerem), zaprasza też na posiłek w restauracji „King Solomon Khan”. Na terenie oazy można też rozbić namiot lub postawić kamper. Wypoczynek w tej oazie, zwłaszcza w lecie kiedy temperatura powietrza może osiągać nawet 45oC, to sprawa niezbędna. My odwiedziliśmy Park w lutym, przemierzając go przy komfortowej temperaturze około 25 stopni.

Kilka praktycznych rad (aktualnych w lutym 2019):

Wejście do Parku Timna – około 50 zł; za przelot na trasie Kraków – Ejlat zapłaciliśmy 500 zł/osobę; pobyt w apartamencie 4-osobowym w Ejlacie = 75 zł/dobę; wypożyczenie samochodu wynosiło około 150 zł/dobę co dla grupy 4 osób było opłacalne, bo oferowany dla jednej osoby transport na trasie Eljat – Park Timna i z powrotem, to wydatek około 100 złotych.

UWAGA:

Po publikacji tego wpisu dostaliśmy miłego maila od właścicieli nowego, przytulnego pensjonatu w Eljat, gdzie można porozumieć się po polsku. Może komuś przyda się ten namiar w celu rezerwacji noclegów w Eljacie. Nie korzystaliśmy z tej oferty, ale ma bardzo dobre opinie na booking.com

Motel Sea Star

rezerwacji dokonasz tu:

https://www.booking.com/hotel/il/mvtl-kvkb-hym.pl.html

a tutaj bezpośredni kontakt do motelu przez facebook, także po polsku:

https://web.facebook.com/polacweilat/

Motel zlokalizowany jest w samym centrum, niedaleko dworca autobusowego, posiada bezpłatne WiFi, oferuje śniadania i wszelką pomoc jaką moglibyście potrzebować.