Seniorzy na nartach w Zermatt

Chcę się z Państwem podzielić wrażeniami z  prywatnej narciarskiej wyprawy seniorów, wszyscy 60+ odbytej w kwietniu 2019.

Zermatt, to malowniczy ośrodek turystyczny w południowej części Szwajcarii, nad którym góruje majestatyczny Matterhorn, jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów świata. Sąsiaduje z nim jedna trzecia wszystkich alpejskich czterotysięczników, w tym, zespół szczytów Monte Rosa. Grupa Monte Rosa to cztery szczyty, a wśród nich drugi po Mont Blanc najwyższy alpejski szczyt.  Krajobrazy z każdego miejsca okolic Zermatt są zapierające dech w piersiach. Dla samych tylko tych widoków warto odwiedzić te strony.

Miasteczko jest niewielkie, położone w wąskiej dolinie, otoczonej wysokimi górami, wynikiem czego  jest gęsta zabudowa; wąskie i strome uliczki nadają miasteczku oryginalny charakter. Dominuje tu zabudowa drewniana, w tradycyjnym alpejskim stylu, niektóre domy mają setki lat. Część  starych domów przerobiono wewnątrz na luksusowe apartamenty. Położenie miasteczka i jego zwarta zabudowa wymusiły w poruszanie się w Zermatt tylko pojazdami z napędem elektrycznym lub konnymi dorożkami. Bardzo popularnym środkiem komunikacji są rowery elektryczne.

  Zermatt-narty-okiem-seniora-blog 1JPG

Zermatt-narty-rower-blog-okiem-seniorapng

Zermatt-narty-okiem-seniora-blog-3jpg

Zermatt ma najwyżej położone tereny narciarskie. Są to rejony szczytów Rothorn (3103m), Gornergrat (3089m) i  Klein Matterhorn, (nazwa marketingowa to Matterhorn Glacier Paradise) (3883m). Na Rothorn wyjeżdża się podziemna kolejką, na Gornegrat tramwajem górskim, którego droga  początkowo prowadzi przez zbocza wokół miasteczka, następnie tramwaj pnie się w górę dostarczając nam pięknych widoków   gór i lodowców.

Zermatt-narty-okiem-seniora-blog-4JPG

Na Matterhorn Glacier Paradise tj można dotrzeć bezpośrednio  z Zermatt dużym wagonem lub gondolami Matterhorn Expres do stacji Trockener Steg,  gdzie przesiadamy  się nowego, wygodnego   wagonu i wysiadamy na stacji końcowej. Przy okazji warto nadmienić, że zgodnie z realizowaną w Zermatt polityką ekologiczną, budynki stacji kolejki pokryte są bateriami słonecznymi. Dla narciarzy lubiących „zaliczać narciarskie rekordy” ważna informacja – zjazd z Klein Matterhorn to zjazd trasą narciarską której punkt początkowy położony jest najwyżej w Europie, bo na wysokości 3880m.

Zermatt-narty-okiem-seniora-blog-5JPG

Nawet zjazd na nartach z Aiguille du Midi we Francji, w rejonie Masywu Mont Blanc, rozpoczyna się z wysokości około 100 metrów niżej.

 Z końcowej stacji kolejki można wspiąć się jeszcze wyżej na platformę widokową szczytu Klein Matterhorn i w pełni podziwiać morze alpejskich szczytów.

Mimo znacznej wysokości nie zaobserwowałam wśród turystów, ani naszych seniorów, objawów złego samopoczucia. Małą niedogodnością dla narciarzy jest pokonanie pieszo (nie ma ruchomego chodnika) około 100 metrowego tunelu aby znaleźć się na zewnątrz na trasie zjazdowej. A tutaj niespodzianka,  trasa zjazdowa ze szczytu jest bardzo łatwa.

Zermatt-narty-okiem-seniora-blog-6ajpg

 Z każdego z „narciarskich”  szczytów rozciąga się wspaniały widok, trudno ocenić z którego miejsca widok jest najpiękniejszy. Z Rothornu widać jak na dłoni masyw Monte Rosa

Monte-Rosa-Zermatt-narty-okiem-seniora-blogpng

  Ze szczytu Gornergrat jest bajeczny widok na Matterhorn.
  Matternhorn-Zermatt-blog-okiem-seniora-nartypng


Zermatt-narty-okiem-seniora-blog-9JPG

Zjeżdżając z Matterhorn Glacier Paradise czujemy się trochę jakby zjeżdżając z samotnie stojącego przepięknego Matterhornu.

Zermatt-narty-okiem-seniora-blog-10JPG

 Do wyboru mamy naprawdę świetnie przygotowane trasy narciarskie o różnym stopniu trudności. Większość to trasy średniotrudne. Są oczywiście i łatwe, a wśród nich, dla celów bezpieczeństwa, wydzielone są tzw. tereny Slow Slopes, na których prowadzona jest stała kontrola nad zachowaniem odpowiednio bezpiecznej jazdy.

Zaskoczeniem było dla nas, w porównaniu z innymi znanymi  miejscowościami narciarskimi,  stosunkowo nieduża ilość narciarzy na trasach. Jazda w takich warunkach jest naprawdę wielką przyjemnością, a bezpieczeństwo dodatkowo zapewniają szerokie i dobrze przygotowane trasy.

Matternhorn-Zermatt-free-ski-blog-okiem-seniora-nartypng

 To wszystko co dotychczas czytacie na tym blogu jest, można powiedzieć, niewątpliwym zaproszeniem do Zermatt. Jest też jednak druga strona tego medalu.

Powodem braku tłoku na trasie może być fakt, że niestety za te wszystkie przyjemności musimy bardzo drogo zapłacić. 6-dniowy karnet to wydatek 351 euro. W Zermatt, seniorze, niestety nie licz na żadne zniżki. Karnet narciarski jest tu najdroższy w stosunku do cen w innych, znanych ośrodkach narciarskich.  Rok wcześniej, w Chamonix, senior płacił za zniżkowy karnet kwotę niższą o prawie 30%.

Również koszty zakwaterowania są w Zermatt wysokie. Wybierając się w rejon Zermatt warto polecić zamieszkanie w pobliskim Tash, gdzie ceny zakwaterowania są zdecydowanie niższe. Tash jest miejscowością położoną blisko Zermatt i stanowi rodzaj zaplecza turystycznego dla Zermatt. Kursuje specjalny pociąg do Zermatt, z częstotliwością co 20 minut. Jest to miejscowość końcowa dokąd można dojechać gdy wybierasz się do Zermatt samochodem. Przy dworcu kolejowym znajduje się bardzo duży parking gdzie musisz zostawić samochód, ponieważ do Zermatt wjazd samochodem jest zabroniony. Za możliwość (konieczność) pozostawienia na parkingu samochodu oczywiście trzeba płacić. My wybraliśmy podróż samolotem do Mediolanu, a stamtąd wynajętym busem do Tash.

Reasumując, była to pełna wrażeń przygoda narciarska i zakończona sukcesem sportowym i towarzyskim. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie wyśmienicie ze zjazdami w pięknej scenerii, a w pamięci pozostaną naprawdę przecudowne widoki.  

Zermatt-narty-okiem-seniora-blog-12ajpg                          

                     zdjęcia: S. Hławiczka