Winnice na wulkanie – Lanzarote

Lanzarote to jedna z wysp na Oceanie Atlantyckim, w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Czy takie widoki można uznać jako zapraszające do odwiedzenia tej wyspy? – wielu może powiedzieć: niekoniecznie …

1Lanzarotepng

Lanzarote2png

Lanzarote 3png

Różnie, z turystycznego punku widzenia, zareagować można na informację, że miejsce to nazywane jest wyspą wulkanów. Na powierzchni 850 km2 rozrzuconych jest tu około 300 stożków wulkanicznych, a w niektórych miejscach żużel i popiół wulkaniczny tworzy powłokę dochodzącą w niektórych miejscach do 3 metrów grubości. Mało zapraszająca może też być informacja, że te stożki wulkaniczne, ten pył i żużel to efekty sześć lat trwających erupcji wulkanicznych sprzed, raptem, niecałych 300 lat, a ostatni wybuch miał miejsce w 1824 roku. Widoczne na powyższych zdjęciach krajobrazy to część tak zwanych Gór Ognia, utworzonych przez, jak oszacowano, prawie 50 milionów metrów sześciennych lawy.

Z jakim krajobrazem kojarzą się nam winnice? No raczej nie z takim jakie prezentują Góry Ognia. A jednak –

- na Lanzarote spotkamy winnice jedyne na świecie, w których krzewy winogron wyrastają z dołów wygrzebanych w żużlu i pyle wulkanicznym.

Lanzarote-winnice-na wulkanie4png

W rzeczywistości doły wykopano po to aby dogrzebać się gleby, w którą wpuszcza się korzeń winorośli. To, co oprócz takiego dołu z którego wyrasta winorośl czyni winnicę na Lanzarote czymś unikatowym, to niby prosta a jednak wymyślna ochrona winnego krzewu przed wysuszającym wiatrem i brakiem wody. Dla winnic są tu groźne zwłaszcza napływy gorącego powietrza znad niedaleko położonej Sahary Zachodniej.

Przed wiatrem chroni umieszczenie winorośli w dołku oraz murek jakim otoczona jest z osobna każda roślina –usytuowanie murka uwzględnia przeważający na wyspie kierunek wiatru.

Lanzarote-winnice-na-wulkanie-5png

Najciekawszą sprawą jest jednak pomysł który pozwala winorośli poradzić sobie z permanentnym na wyspie brakiem wody. Ktoś, komu przyszło do głowy aby na wulkanicznych stożkach pokrytych żużlem wulkanicznym założyć winnice zaobserwował, że tworząca się w nocy rosa w znaczących ilościach może być pochłaniana przez porowaty żużel i skałę wulkaniczną. Dlatego w murkach chroniących winorośl przed wiatrem pozostawił otwory po to, aby kamień i żużel mógł zmagazynować taką ilość nocnej rosy która, jak okazało się w praktyce, jest wystarczająca do wzrostu i owocowania winorośli. To pozwoliło na zagospodarowanie rozległych powierzchni stoków bez potrzeby sztucznego doprowadzenia tam wody.

Lanzarote-winnice-na-wulkanie-6png

Lanzarote-winnice-na-wulkanie-7png

Pozwoliło to na produkcję wina tak smakowo oryginalnego i w takiej ilości, że te wulkaniczne wina certyfikowane świadectwem pochodzenia D.O. Lanzarote znane są szeroko w świecie.

Lanzarote-winnice-La-Geria-8png

Wino może pomóc, ale jest też zupełnie niepotrzebne, aby naocznie stwierdzić, że Lanzarote to jednak wyspa pełna kolorów, chociaż, pomimo pełnego słońca, w odcieniu nieco …, zresztą zobaczcie sami.

Lanzarote-El-Golfo-9png

Lanzarote-zatoka-El-Golfo-10png